ya Hayy Ya Kayyum ne demektir? Ya Alim ne demektir? Ya Hafiz ne demektir? Ve hüve ala külli şeyin kadir – herşeye gücü yeter ne demektir?

ARKADAŞINA SÖYLE
  • more ya Hayy Ya Kayyum ne demektir? Ya Alim ne demektir? Ya Hafiz ne demektir? Ve hüve ala külli şeyin kadir – herşeye gücü yeter ne demektir?

Kitab-ı cabbar kulu adlı eserde şöyle geçmektedir:

-Ey Hızır! Öyle bilirim ki Rabb’im bir ve tektir. Mutlak olarak tektir. Önü olmayan, daima yaratan, yarattıklarının işlerini tedbirle ele alan ve canlı olandır. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar bilendir. Gelmiş, geçmiş her şeyi bilendir. Her şeye gücü yetendir.
-Ey derviş! Önü olmayan, daima yaratan, yarattıklarının işlerini tedbirle ele alan ve canlı olan ne anlama gelmektedir?
-Daimi ve kalıcı olan demektir. Onun mükemmelliğinde bir eksilme olmaz.
-Her şeyi en ince ayrıntısına kadar bilmesi ne anlama gelmektedir?
-Onun ilminin dışında bir şeyin olmaması anlamına gelmektedir.
-Gelmiş, geçmiş her şeyi bilmesi ne anlama gelmektedir?
-Ey Hızır! Gelmiş ve geçmiş her şeyi şöyle bilir: Ne kadar kulu olduğunu bilir. Ne kadar hayvanın ne kadar kılı olduğunu bilir. Yeryüzünde biten otların, ağaçların, yaprakların, yıldızların hepsinin sayısını bilir. Allah ne kadar varlık yarattığını ve ne kadar da yaratacağını bilir.
-“Her şeye gücü yeter” ne anlama gelmektedir?
-Ey Hızır! Allah yokları var edendir. Var olanları yok edendir. Kışı yaz, yazı kış edendir. İstese yeryüzünü, gökyüzünü, on sekiz bin alemin hepsini bir buğday tanesinin içine sığdırır. İşte böyle bir Padişah’tır. “Her şeye gücü yeter” dediğim bu anlama gelmektedir.

Gelen Aramalar:

ARKADAŞINA SÖYLE
  • more ya Hayy Ya Kayyum ne demektir? Ya Alim ne demektir? Ya Hafiz ne demektir? Ve hüve ala külli şeyin kadir – herşeye gücü yeter ne demektir?

Diğer Yazılar:

ALLAH'ı neden göremiyoruz? Neden ALLAH görünmüyor? Dünyada iken neden göremiyoruz?
ALLAH hiçbir şeye muhtaç olmadığı halde insanlara ibadeti emretmesi ve bu görevi yerine getirmeyenle...
Allah Neden Sebepleri Çalıştırıyor?
ALLAH sevilmeli mi yoksa korkulmalı mı?
Enel Hakk ne demektir?
Alevilikte ateş, ağaç, güneş, ay kutsal mıdır?
ALLAH var mıdır?
Büyük günahlar nelerdir? Kendimizi test edelim. Kaçını yapıyoruz?

Benzer Yazilar

Leave a Comment

Daha fazla ALLAH
Bu kâinatta her şey bir sebebe bakar. Meyveyi ağaçtan, buğdayı topraktan, sütü inekten, balı arıdan istemeli. En küçük, en basit şeyi de Allah’tan istemenin, Allah’a yalvarmanın ne gereği var?

Evvelâ iman edilmelidir ki: Şu kâinatın Yaratıcısının kudretine karşı her şey boyun büker, itaat eder; her şey Onun namına, Onun...

Kapat