Kızılbaşlık ne demektir?

Kızılbaşlık, Anadolu Aleviliği için en çok kullanılan ve Alevilerce genel anlamıyla benimsenen isimlerden biridir. Bu kelimenin kullanımı on beşinci ve on altıncı asırlara kadar uzanır.

Erdebil tekkesi şeyhlerinden Şeyh Haydar (894/1488), on iki dilimli kızıl bir taç giymiş ve kızıl sarık sarmaya başlamış ve derecelerine göre müritlerine de aynı tacı sarıklı veya sarıksız olarak giydirmiştir. Bu nedenle Erdebil Tekkesi mensuplarına “Kızılbaş” adı verilmiştir.

19 Comments

 1. murat diyor ki:

  Değerli arkadaşlar, oncelıkle hepimiz müslümanız demekle olmuyo.Muslümansak açıp KURAN-I KERİMİ okıycaz.Oruç tutucaz,namaz kılıcaz farzımızı ,sunnetımızı yerine getircez. Bunları yapmıyoruz söz dinimize gelince herkes burda din alimi oldu maşallah

 2. berna diyor ki:

  BU ZAMNDA “ALLAH” DİYENDEN KORKACAKSINN….
  insan ayrımı yapanlarda “neden namz kılmıyosun,oruc tutmuyosun?” diyenlerdir…ki ALLAH yeri göğü insanları yartırken ayrım yapmamıs..sizin ne haddinize!!! herkes kendi ALLAHIYLA BAŞBAŞAAAAA…..İNSAN OLUN, O YETERR!!!

 3. rasim öz diyor ki:

  ben sunniydim ateist oldum.eğer bir inanç seçmem istenseydi aleviliği seçerdim.”Ali, Ali” diye hu çeken “aleviliği” değil tabiiki…

 4. Turgut diyor ki:

  Çağımızda doğan çocuk, geleneksel müslüman yahudi yada mezhepsel olarak geleneksel hanefi safi yada alevidir.

  Demek istediğim şu herkes için demiyorum araştırmak bilgiye ulaşmak diye birşey kalmadı. (aleviler bilgi arayışlarında diğer mezhep mensuplarından bir tık yukarıda)

  Murat,saydıklarınla başlıyor ama öyle bitmiyor hani kul hakkı hani başkasının ırzına göz dikmemek. sen saydıklarına uyup dediklerimi es geçersen vay haline. Cennetekileri ısıtırsın anca :)

  Demem o ki çerçeve belli yapılması gereken belli, bu işin ılımı falanda olmaz. isteyen buradan alır ateşini isteyen burada bırakır çilesini.

Leave a Comment