Hanifi mezhebinden olan bir erkek alevi bir bayan ile evlenebilir mi?

Evet evlenebilir çünkü Aleviler de Müslümandır. Şayet bir alevi kendisine müslümanım diyorsa Allah’ın emir ve yasaklarından birini reddetmiyorsa bu kimseyle evlenmek caizdir. Bir Müslüman erkek ancak Müslüman veya ehli kitap bir bayanla evlenebilir. Alevi bir bayan da Müslüman adına uygun yaşıyorsa onunla da evlilik caizdir. Evlilikte mezheb, meşrep, tarikat farkına bakılmaz. Müslüman olup olmadığına bakılır.

Ne yazıkki günümüzde alevi olduğunu söyleyen ama imansız olan insanlar var. Aluviler gibi.

22 Comments

 1. seyyidcafer diyor ki:

  Sevgili arkadaslar,

  ilk önce islam dinini iyi bilin de yorum yazin.Burada editörden tutun kendince yorum yazmaya kalkan arkadaslar neye , nasil hizmet ettiklerini herhalde tam farkinda degiller. Islamiyet Hz. Muhammed ve onun Ehli Beytinden gecer ve tabiiki Hz.Allah C.C. yüce buyrugu Kuran-i Kerimden gecer.
  Sunni ve Emevi olan bir zihniyet hicbir zaman Hz. Resullsha öz le baglanamadigi gibi onun buyruklarina da uymadan ona ve Ehlibeytine zulumlik etmede geri kalmadiklari gibi birde O;nun yasaminda bile ayrimciliga giderek Hakk sahibi olan Velayatligi bile ellerine gecirme trelasindadilar. Maalesef Hz.Resullahin ölümünden sonra hemen Halife kargasina Nihayetinde Ehlibeyt sirayla katledilip günümüze kadar onlara ve Kur’an ainanlari ezerek, öldürerek, maruz birakarak bircok zalim ve zulumluklara imza atmislardir. Gercek Hakk dinin yayilmasini engelleyip Saltanatlarina dini alet eder belirli Hakk hükmü olamaya fikralarla islamiyet düsmanligi yaparak bölmeye calisan zihniyet günümüze kadar halen hükmünü sürdürmektedir.
  Hz.Resullahi anlamayan , Kuran-i manene bilemeyen ve islamiyetin gercek halifeleri olan Ehlibeyti ve onlarin devaami olan imamlari kabulleneyen insanlar tabiiki dogrunun yaninda yüzü kara olarak kendilerini ön saflara cikararak hakimiyetlerini sürdürürmekteler.Ama bir gercek var ki, aleviler diye adlandirdiklari insanlari bircok Hakklarindan maruz birakarak hedef göstermislerdir. Bugün ki olaylarda buna mutabik günümüzde bircok problemlerle karsi karsiya birakilmislardir. Burada Aleviligi acikliyacak olursak günler ve yillar yetmez. iki üc kelimeyle izah edilemez aslinda. Bir gercek vardir ki Alevi yolunda evlilik öyle kolay dile alinacak bir olay degildir.Cok kutsal bir degerdir. Insana verilen deger otomotikmen cenabi Allaha verilen degerdir.Burada cesitlilik araya koyarsak Cenabi Allahtan sasmiz olursunuz, kisaca bir örnek verecek olursak. Cünkü Cenabi Allah kendi öz Nefsinden Ruhunda Ademe üflemistir, bize Sah Damarimizdan daha yakin olani nasil ayirirsiniz. Söyle var ki Yunusun da dedigi gibi kildigin namaz namaz degil, tuttugun oruc oruc degil, yüzbin hacca gitsen hac olmaz , bir insanin hakkini yersen ve kalbini kirarsan hepsi nafiledir.Ne kadar kendini sözde dindar göstersen de attigin her adimda ve söyledigin her kelimede , karsindakine cok iyi davranmak gerekir ki , birkere imandan olmayasin. Söz evlilige gelincede cok cesitli sorunlar aileler arasinda oluyorsa, hersey aslina ceker tabiriyle ne olursa olsun proileride yasanacaktir, cünki insanlar kalbi ile sever ve mantikla sevmediklerinden problemleri yasayacaklardir. Eger etrafinizdaki insanlar, aileniz v.s. size bilincsiz hüküm ediyorsa ve bagli oldugunuz Hakk Yolu olmayan Mezhebler kurali baski altinda olursaniz evlilige yaklasmaniz da dogru olmayacaktir. Allah dinin de Mezheplere yer yoktur. Allah dinini tek yol göstericisi Elcileri ve Kutsal Kitablaridir. Bunun disinda 175 sene Hz. Resulun Hakka yürümesinden sonra cikan bu Hizibcilik neticiainden Müslüman toplulugu tamamen bozguna ugratilmis ve ayriliklar yaratilmistir. Asil Hakk Muhammed ve Ali nin buyur ettikleri Hakk Din islam parcalandirilmis ve insanlar yanlisa yöneltilerek,saltanat sahiplerine köle olarak gercek sahiplerini , yakip , öldürerek, yok etmeye calisilmistir. Evlilik temel sorunlarindan bazilari, aslinda gercegi bilseler , bu islamiyeti parcaliyanlara lanetler yagdirirlardi.

  saygilarla

 2. Zeynel diyor ki:

  Sünni ve Hanefi mezhebindenim.. Birlikte olduğum kişi Alevi.. Oldukça muhafazakar bir ailem var ve bu duruma hiç sıcak bakmıyolar.. Böyle bi durumun içinden nasıl çıkılabilir?..

 3. süleyman diyor ki:

  ben hanefi sünni bir gencim ailemde toplumda muhafazakar denilen dinine ve kurallarına çok baglı bi yaşam tarzına sahip insanlar ve eşimde alevi kökenli.düşünüldügü zaman çok zor hatta imkansızmış gibi geliyor ama inanın ne bunu aileme açıkladıgımda nede evlendikten sonra hiç bir sorun yaşamadım.Allah bomasın.inanın annem ve babam eşimle benden daha iyi anlaşıyor.buda beni çok mutlu ediyor.önemli olan insanlık ,saygı ama her türlü saygı.ailemin bu tutumundan sonra inanın dini degerlerime dahada baglandım.mevlana hz. dedigi gibi ne olursan ol yine gel.ailemde bunu gördüm.onları ve eşimi çok seviyorum .ALLAH mutlulumuzu daim kılar inşaallah.

 4. dilek diyor ki:

  bende aleviyim esimle aramizds mezhep farki var asil ayrim mezhep farki degildr hersey beyin olarak anlasmakta

 5. hanife diyor ki:

  hanefi mezhebinden bir kızım alevi bir sevgilim var evlenebilir miyiz?

 6. hanife diyor ki:

  bana cevap verir misiniz ?kafam çok karışık alevi sevgilim var ailem karşı geliyor sizce evlilik olur mu olsa bile yürür mü?

 7. alevi diyor ki:

  Değerli Kardeşim,

  Sorunun cevabında olduğu gibi evlilik olur ama yürür mü sizin bilmeniz gerekir.

  Editör
  Sorularla Alevilik

Leave a Comment