Cemevi hakkında bilgi verir misiniz? ilk cemevi neresidir? cem evi kuranda geçermi?

ARKADAŞINA SÖYLE
 • more Cemevi hakkında bilgi verir misiniz? ilk cemevi neresidir? cem evi kuranda geçermi?

Değerli kardeşim,

   Cemevi eski adıyla dergah, dedelerin yetiştiği, ilim talim ettiği, cem ayinlerinin ve semahların yapıldığı yerdir. Nasılki mevlevilerin mevlevi haneleri vardır, alevilerinde cem evleri vardır.

   ilk cem evi hakkında bilgi vermek tarihi bir konu olduğu için bizim ihtisas alanımızın dışına çıkmaktadır. Ama Hacı Bektaş hazretleri anadoluya aleviliği ilk getiren olduğu için Hacı Bektaş-ı Veli hazretlerinin dergahı, külliyesi ilk cemevidir denilebilir.

   Cem evi kur’anda cemevi veya dergah diye geçmez. Hiçbir tarikat dergahının ismi kur’anda direk ismiyle geçmez ama ayet ve hadislerde “ALLAH’ın adının anıldığı yerler” “nur’lu evler” diye geçer.

Gelen Aramalar:

ARKADAŞINA SÖYLE
 • more Cemevi hakkında bilgi verir misiniz? ilk cemevi neresidir? cem evi kuranda geçermi?

Diğer Yazılar:

Kuran-ı Kerim'de Reenkarnasyonun var mı?
Kur'an Işığında Reenkarnasyonun Reddi !
cehennem ve cennet nerededir?
Sahibim Sensin
gerçek dost kim?
musa kazım ve ahiret korkusu
Nasıl Öleceğiz? Nasıl Dirileceğiz?
hepimiz bu dünya gemisindeyiz

Benzer Yazilar

19 Comments

 1. serdar diyor ki:

  selamunaleykum..islam dininin halıfelığını yapmış bir bir peygamberin yolundan giden insanlar sorarım size hz ALİ namaz kılmazmıydı oruç tutmazmıydı.boş işlerle uğraşıyosunuz hz ALİ yede haksızlık edıyosunuz.o her zaman hz MUHAMMED (sav) arkjasında namaz kılardı.sizler islam dinini değiştirerk islamdan kaçıyosunuz namazdan kaçıyosunuz şirk edıyosunuz..herşeyın kolayını bulmuşsunuz korkarımkı sizler kendiniz kandırıyosunuz..KURANI KERİMDE TEK DİN İSLAMDIR VE HAK PEYGAMBER HZ MUHAMMED SAV DIR ALLAH TEKTİR O EN YÜCEDİR sizler zavallılarsınız….

  [Reply]

  Administrator Reply:

  Sevgili Serdar,

  Ön yargı ve su-i zan ile aklınıza geleni yazmadan evvel web sitemizi incelemenizi isterdik. Web sitemizdeki paylaşımların hiç birisinde namaz inkar edilmemektedir. Ayrıca Allah’a şirk koşmak hiç bir şekilde sitemizde bulunamaz.

  Lütfen web sitemizi dikkatli bir şekilde inceleyerek Gerçek Aleviliği öğreniniz.

  Saygılarımla,

  Administrator

  [Reply]

 2. emine diyor ki:

  sanki sizler herşeyin zorunu bulmuşsunuz da ne yapıyorsunuz bu devirdeki hacı hocadan adam olmaz en azından bizde Allah korkusu var sizde oda yok türbanın altında bir ton makyaj mini etek vs cami hocaları cami önünde oturur gelen geçen kızları süzer herkes neyin ne olduğunu biliyor siz ibadetinizi dört dörtlük yapsanız neya yarar yani asıl zavallısınız

  [Reply]

 3. Türker diyor ki:

  Değerli admin kardeşim namaz kılınması ile ilgili sitenizdeki yazıları okudum ve kur-an’dan hadisten örnekler verdiğiniz için de teşekkür ederim. Benim sorum cemevlerinin gerekli olup olmadığı üzerine? 7.yüzyılda muaviye taraftarları tarafından öldürülme tehlikesi mevcut olduğundan dolayı kendi cemaatiniz olarak ibadet etmişsiniz doğrudur ama günümüzde böyle bir tehlike yoktur. Dolayısıyla ibadetimiz aynıysa namazımız aynıysa gelin camilere beraber namaz kılalım. Biliyorsunuz ki cemaatle kılınan namaz daha sevaptır.

  [Reply]

Leave a Comment

Daha fazla Ahiret
musa kazım ve ahiret korkusu

Hz. Şah-ı dine kardeşlik ve yol ehli hakkında sorulan soruya çok manidar bir cevap vererek şöyle der; HZ. ŞAH-I DIN-PENAH;...

Kapat