Alevilikte abdest var mıdır? Alevilerde abdest nasıldır?

ARKADAŞINA SÖYLE
 • more Alevilikte abdest var mıdır? Alevilerde abdest nasıldır?

Sevgili Kardeşim,

Aleviler müslüman olduğundan sual dolaylı olarak Müslümanlıkta abdest var mıdır manasına gelmektedir. Elbette ve elbette, Alevi müslümanlar dahi aynı diğer sünni müslüman kişiler gibi farz olan ibadetlerinden önce ameli meshebinin gerektirdiği haller göz önünde bulundurularak uygun olan abdesti alıp, ibadetini yapmaktadır.

Hünkar Hacı Bektaş Hazretleri Makalat adlı önemli eserinde şöyle demiştir:

“O halde şimdi , insan suya yaramalı, su abdeste yaramalı, abdest namaza yaramalı. Allah’a ulaşmak için namaz lazım. Nitekim noksanlıklardan münezzeh olan Allah buyurur; her sıradan insan beni anmaya layık değildir. Her vücut bana ibadet edemez. Her sıradan ibadet de benim marifetimi bilmeye yaramaz.”

Aynı Makalat eserinde 4 kapı 40 makam bahsinde, 1. kapı Şeriat’ın 3. Makam’ında aynen şu cümleler geçmektedir;

“Üçüncü makam zekattır, oruçtur. Gücü yetince hacca gitmektir ve yine Allah yolunda savaşmaktır. Cünüplükten temizlenmektir. Yine allah’ın sözüdür. Namazı kıl ve zekatı ver.  Ramazan ayında oruç tut. V eyoluna gücü yetenlerin o evi haccetmesi genel bi rseferbelik olduğu zaman cihad…

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Abdest Nasıl Alınır?


Hanefilikte Abdest, sünnilerde abdest nasıl alınır:
1-Niyet etmek
2- Elleri yıkamak
3-Ağza üç defa su vermek
4 Burna üç defa su vermek
5- Yüzü üç defa yıkamak
6- Kolları dirseklerle beraber yıkamak
7- Başın dörtte birini mesh etmek
8- Kulakları mesh etmek
9- Boynu mesh etmek
10- Ayakları topuklarla beraber yıkamak.

 

Şia’da Abdest, şiilerde abdest nasıl alınır:
1- Niyet etmek
2- Elleri yıkamak
3- Ağza su vermek
4- Burna su vermek
5- Yüzü iki defa yıkamak
6- Dirsekler dahil kolları ellerle birlikte iki defa yıkamak (eller başta yıkanmış olsa bile kollarla birlikte yıkanırken yıkanmazsa abdest batıldır.)
7- Başın bir kısmını mesh etmek
8- Ayakları bileğe kadar mesh etmek.

 

 

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?


 

Şiilerdeki gusül abdesti iki şekilde alınabilir:

Tertibi Gusül

 • Tertibî gusülde gusül niyetiyle önce baş ve boyun, sonra bedenin sağ tarafı, sonra sol tarafı yıkanır. Eğer kasıtlı olarak veya unuttuğundan yahut konunun dini hükmünü bilmediğinden bu tertip üzere yapmazsa, guslü batıl olur.
 • Göbeğin ve avret mahallinin yıkanmasında farz olan, yarısının bedenin sağ tarafı ve diğer yarısının da sol tarafla birlikte yıkanmasıdır. Ancak bunların tamamının her iki tarafla yıkanması, daha iyidir.
 • Her üç kısmın yani baş ile boyun, sağ ve sol tarafın tam olarak yıkanmasından emin olmak için her kısım yıkanırken diğer kısımlardan bir miktarı da o kısımla birlikte yıkanmalıdır. Hatta boyunun sağ tarafının bütünü bedenin sağ tarafıyla ve boynun sol tarafının bütününün bedenin sol tarafıyla yıkanması, müstehap ihtiyata uygundur.

İrtimasî Gusül

 • İrtimasi gusülde, eğer irtimasi gusül niyetiyle bedenin tamamı suyun içine girinceye kadar tedrici olarak suya dalarsa, guslü doğrudur. Ancak müstehap ihtiyata uygun olan, bir defada suya dalmaktır.
 • İrtimasî gusülde bedenin tamamı suyun içinde olur ve gusle niyet ettikten sonra bedeni hareket ettirirse, guslü doğrdur.
 • İrtimasi gusülden sonra, bedenin bir miktarına su ulaşmadığını anlarsa, ister yerini bilsin, ister bilmesin, yeniden gusletmelidir.
 • Farz oruç tutan ya da hac veya umre için ihrama giren kimse, irtimasî gusül edemez. Ancak, unutkanlık yüzünden irtimasi gusül ederse, guslü doğrdur.

Gelen Aramalar:

ARKADAŞINA SÖYLE
 • more Alevilikte abdest var mıdır? Alevilerde abdest nasıldır?

Diğer Yazılar:

Bazı kimseler: "Biz, Hz. Ali (r.a) camide şehit edildiği için camiye gitmiyor ve namaz kılmıyor...
Ya Rahim!
Ya Müheymin!
Ya Kerim!
küçük günahları namaz ve tevbe temizler mi?
Sitede alevilikte namaz var diyorsunuz. Öyleyse neden namaz kılan alevi yok?
"Bir mumin bir mumini sevmedikçe tam olarak iman etmiş sayılmaz." ne demektir? Ahlaksız in...
Allah'ın bizim ibadetimize ne ihtiyacı var?

Benzer Yazilar

29 Comments

 1. Fatos KILIC diyor ki:

  Ben aleviyim ve çevremde ne yazıkki gusl bilmeyen çok alevi var bunun için çok üzgünüm bilmedikleri yanlış düşüncelerle yetiştirildikleri için çok üzgünüm ne olur bilmeyenlere öğretelim ama tehtidle zorla değil güzel bir dille

  Biz aleviler yukarıdaki arkadaşında dediği gibi insanız Allahımız var ona inanıyoruz ama belkide eksiğiz kimimiz Yaradan imanı sevgisi sonsuz birçok insan tanıyorum Yaradan bizi sizlerden sizi bizlerden ayırmazken hepimize eşit emir yasakları vermişken siz hangi hakla hangi güçle bizi soyutluyorsunuz içinizden insanlıktan müslümanlıktan Yaradana şükürler olsun ki hoşgörümüz var bizim biz insanı severiz biz yaradanı severiz bize iftiralar atmayın bizi imanla doyurmayı deneyin ve şunu düşünün HİÇ KİMSE DOĞARKEN AİLESİNİ SEÇEMEZ SÜNNİ DOĞAN HER EVLAT BELKİDE BİR ALEVİ olurdu. Siz alevi bir ailenin evladı olsaydınız acaba ben ve benim gibiler gibi saptırılmış alevilikten sakınabilecekmiydiniz yaradana sığanacakmıydınız yoksa ne yazıkki bilmeyenler gibi inkara mı gidecektiniz düşünün ve eden bir gün bulur unutmayın

  [Reply]

 2. Ozan diyor ki:

  Bende bazi yazilanlara baktigimda gercekten üzülüyorum. Neden bazi kisiler hep kendi egolarini yenipte arastirma gereginde bulunmuyorlar? Neden yalan yanlis yazilar ekliyorlar anlayamiyorum. Birkere kafayi calistiralim canlar. Kuran siz bir alevilik nasil düsünülebilir?
  neymis efendim abdest yokmus gusl yokmus vs. Bunlar hepsi sacmaliktan baska birsey degil. Bizde fazlasi var azi yok. Öyle sacma sapan yanlislarla Alevilige nekadar zarar verdiklerinin farkinda bile degiller bunu yazanlar. Yazik aciyorum butür insanlara.

  [Reply]

 3. alevi genç diyor ki:

  allah rızası için abdest alınırken neler okuyorsunuz ben onu merak ediyorum…

  [Reply]

 4. ecrin diyor ki:

  burdaki alevilik yada sunnılık degıl her muslumanın yapması gereken bıse bu muslumansa eger.sonucta allahımızda bır kıtabımısda gusulde hıc bıse okunmuyo önemlı olan nıyetlenmektır alevi genc

  [Reply]

 5. damla özen diyor ki:

  arkadaslar kimsenin alevilere hakaret ettigi yok.. benim okadar cok alevi arkadasim varki ama hepsi farkli yasiyor.. 3yildir alevi bie erkegi seviyorum onu 7yildir taniyorum.. suan beraberiz ve birbirimizle herseyi konusuyoruz.. evlilige adim atmak önemli birsey cünkü.. erkek arkadasim gusül abdestini bilmiyor.. camiiyede gitmiyoruz diyor.. ibadetimizi cem evinde yapiyoruz diyor.. ramazan orucu bizde yok diyor.. 12imamlari anariz diyor muharrem ayinda.. yani hic bir sünni kafasindan birseyler atmiyor.. benim erkek arkadasim aleviligi böyle yasiyor.. ama kesinlikle kinamiyorum.. böyle görmüs cünkü.. bicok arkadaslarimda yani alevi arkadaslarim ayni biz sünniler gibu yasiyor..

  [Reply]

 6. damla özen diyor ki:

  alevilerin gercekten cok cesiti var.. herkes cogu farkli yasiyor.. kinamakla ilgisi yok.. kimi domuz eti yiyor kimi yemiyor bu yalan degil ben kendim gördüm ve yasadim.. bi tunceli alevi arkadasim kendi diyordu yiyoruz diye.. ama dedigim gibi herkes farkli yasiyor.. müslüman olan zaten böyle yasamaz

  [Reply]

 7. bahar diyor ki:

  Arkadaşlar ben Alevi değilim ama öğrenmek istediğim bir şey daha var. Toplu ibadetleri nerde yapıyorsunuz?

  [Reply]

 8. lupa diyor ki:

  toplu ibadetler genelde cem evlerinde yapılır bahar hanım

  [Reply]

 9. abdülkadir diyor ki:

  alevilik hakkında ön yargılı idim fakat öyle değilmişfarklı bir yol.peygamberimiz Hz Muhammed SAV Kitabımız Kuran-ı kerim ise bu kavgalar niye fark nerede?

  [Reply]

 10. Elif diyor ki:

  Ben bu konuda çok sıkıntılıyım 2 yıllık bir beraberligim var erkek arkadaşım alevi öyle uç noktalarda bir inanışı yok gsul bilmiyordu ögrettim ikimiz arasında problem yok ama annem sunni ve erkek arkadaşıma karşı ön yargılı ayrılmam için baskı kuruyor biz onlarla badaşamazmışız insanlar ve ön yargıları yoruldum annemide incitmek istemiyorum ama bu kafada giderse degil 5 vakit namaz 40 vakit kılsada nafile bence : müslümanlıgın özü mevlana gibi düşünmekten geçer yaratılanı severim yaratandan ötürü …insanoglu bu kafayla giderse zaten bir baltaya sap olamaz önce ön yargılardan sıyrılık insanları yargılamaya çalışmalıyız eksik bir yerleri varsa makul bir dille anlatmalıyız sizce anneme karşı nasıl bir tavır sergilemeliyim bana yardımcı olun lutfen…

  [Reply]

 11. burcu diyor ki:

  arkadaşlar ben alevi değilim ama bir çok alevi arkadaşım oldu ve onlasrla çok oturp konuştum atılasn itiraflar çok kötüydü ibadet yaptıkları yeri lanetleyecek kadar kulaktan dolma bilgilerle hareket eden insanlar var önce okuyun lütfen daha sonra konuşun….

  [Reply]

 12. camper diyor ki:

  Niyet ettim Allah Rıza sı İçin Gusül Abdestimi de Sevab dır.

  [Reply]

 13. ceyhan diyor ki:

  abdest baki güngör dede’nin dediği gibi abdestte üçleme yoktur temizlenmek gerekir admin yazdığı gibi 3 veya 5 defa yıkamak yoktur araştıtralım lütfen emevi-sunni inanınışına kendimizi kaptırmayalım sağlıkla kalın canlar

  [Reply]

 14. mesut diyor ki:

  alevilikte asıl abdest doğuştan alınmıştır zaten abdestin kuranla getirilme amacı temiz olmaktır. alevilikte abdestin fiili bir şekli yoktur. eğer kul hakkı yemişsen kalp kırmışsan harama el uzatmışsan sen abdestli değilsindir. eğer sen abdestliysen öldüğünde lokman yenir kurbanın yenir. burda aleviyim diyen çok insan var fakat ne olduğunu bilmiyosunuz önce aleviliğin maneviyatını öğrenin, sonra da aleviliğin göstermelik şeylerle olmayacağını bilin.

  [Reply]

Leave a Comment

Daha fazla İslam
alevilerde ibadet nasıldır? alevilikte ibadet nelerdir?

Sevgili Kardeşim, Alevilik islamın dışında bir oluşum, din veye inanç olmadığı için, sünni bir mü'minin üzerine hangi ibadet farz ise,...

Kapat