Aleviler camiye neden gitmez? Aleviler niçin namaz kılmaz?

Değerli kardeşim,

Alevi müslümanlar elbette camiye giderler. Ama cami burada bir simge gibidir. Asıl mesele “namaz” dır. Eğer kendisine aleviyim diyen birisi namazını kılıyor da, camiye gitmiyorsa, bu onun tercihidir, çünkü namazı illaki camide kılmak farzlarından değildir.

Esasen anadoluda bir çok alevi canlarımız Şeriat kapısının üçüncü makamı olan namazlarını kılarlar ve cami (mescid)lere giderek, Allah rızası için cemaat ile namazlarını eda ederler. Fakat namaz kılmak için Camiye gitmediğini söyleyen az bir kısım aleviler vardır ki; Aslında anadolu aleviliğinde olmayan birşeydir ama her nasılsa içimize bir şekilde sokulmuş ve bazı aleviler de ne yazıkki buna inanmıştır.

Bu az bir kısım aleviler camide namaz kılınmayacağını söylemelerine neden olarak, Hz. Ali’nin (r.a.) camide(mescidde) öldürülmesini gösterirler. Hiçbir mantığı olmayan bu cümleye kimsenin inanmayacağı malumdur. Ancak bu noktadan yola çıkan bazı fitneci gruplar, Alevilerde namaz olmadığını iddia edecek kadar ileri gitmiş, bu ilk çıkış noktasını da unutturarak tamamen meselenin inkarına yol açmışlardır. Bunun Yahudi kaynaklı ve onların bir fitnesi olduğu açıkça bellidir. Yoksa, Hz. Ali(r.a) evde öldürülseydi, eve girmeyip de dışarda mı yaşayacaktık?

Bunu bu şekilde söylemek, “Hz. Ali(r.a.) için dinimdem, imanımdan,islamdan vazgeçerim, gerekirse cehenneme giderim” demek ile aynı hükümdedir. Oysa Hz. Ali(r.a.), islam için hayatını feda etmiş, ölümü uğruna namazını terketmemiştir, eşsiz hayatıyla bizlere örnek olmuştur. Şimdi Hz. Ali (r.a.) ahirette karşılarına geçtiğinde, aleviyim diyerek namazı terk edenler, Hz. Ali’ye (r.a.) ne diyecekler? Böyle bir sevgiyi Ne Allah (c.c.), Ne Peygamber (a.s.m.) ne de Imam-ı Ali (r.a.) kabul eder.

Netice olarak, alevilikte (ufak farklılıklar olsada)namaz vardır, cami dahil yeryüzü bir mescittir, ibadet edilir, cemevi dergahlarımızda zikirlerimiz, cem ayinlerimiz vardır.

Alevilikte namaz var mıdır detaylı bilgi için tıklayınız

Administrator Hakkında