Aleviler camiye neden gitmez? Aleviler niçin namaz kılmaz?

ARKADAŞINA SÖYLE
 • more Aleviler camiye neden gitmez? Aleviler niçin namaz kılmaz?

Değerli kardeşim,

Alevi müslümanlar elbette camiye giderler. Ama cami burada bir simge gibidir. Asıl mesele “namaz” dır. Eğer kendisine aleviyim diyen birisi namazını kılıyor da, camiye gitmiyorsa, bu onun tercihidir, çünkü namazı illaki camide kılmak farzlarından değildir.

Esasen anadoluda bir çok alevi canlarımız Şeriat kapısının üçüncü makamı olan namazlarını kılarlar ve cami (mescid)lere giderek, Allah rızası için cemaat ile namazlarını eda ederler. Fakat namaz kılmak için Camiye gitmediğini söyleyen az bir kısım aleviler vardır ki; Aslında anadolu aleviliğinde olmayan birşeydir ama her nasılsa içimize bir şekilde sokulmuş ve bazı aleviler de ne yazıkki buna inanmıştır.

Bu az bir kısım aleviler camide namaz kılınmayacağını söylemelerine neden olarak, Hz. Ali’nin (r.a.) camide(mescidde) öldürülmesini gösterirler. Hiçbir mantığı olmayan bu cümleye kimsenin inanmayacağı malumdur. Ancak bu noktadan yola çıkan bazı fitneci gruplar, Alevilerde namaz olmadığını iddia edecek kadar ileri gitmiş, bu ilk çıkış noktasını da unutturarak tamamen meselenin inkarına yol açmışlardır. Bunun Yahudi kaynaklı ve onların bir fitnesi olduğu açıkça bellidir. Yoksa, Hz. Ali(r.a) evde öldürülseydi, eve girmeyip de dışarda mı yaşayacaktık?

Bunu bu şekilde söylemek, “Hz. Ali(r.a.) için dinimdem, imanımdan,islamdan vazgeçerim, gerekirse cehenneme giderim” demek ile aynı hükümdedir. Oysa Hz. Ali(r.a.), islam için hayatını feda etmiş, ölümü uğruna namazını terketmemiştir, eşsiz hayatıyla bizlere örnek olmuştur. Şimdi Hz. Ali (r.a.) ahirette karşılarına geçtiğinde, aleviyim diyerek namazı terk edenler, Hz. Ali’ye (r.a.) ne diyecekler? Böyle bir sevgiyi Ne Allah (c.c.), Ne Peygamber (a.s.m.) ne de Imam-ı Ali (r.a.) kabul eder.

Netice olarak, alevilikte (ufak farklılıklar olsada)namaz vardır, cami dahil yeryüzü bir mescittir, ibadet edilir, cemevi dergahlarımızda zikirlerimiz, cem ayinlerimiz vardır.

Alevilikte namaz var mıdır detaylı bilgi için tıklayınız

Gelen Aramalar:

ARKADAŞINA SÖYLE
 • more Aleviler camiye neden gitmez? Aleviler niçin namaz kılmaz?

Diğer Yazılar:

Kızılbaşlık ne demektir?
Anadolu Aleviliğinin İran Aleviliğinden farkı nedir?
Kul Himmet alevilik hakkında ne diyor?
zahir ilim ve batın ilim nedir? Arasındaki farkları nasıl anlamalıyız?
3 sünnet 7 farz nedir? üç sünnet yedi farz nedir?
tarikata girmekteki amaç nedir? tarikata niçin girilir? tarikata girmenin faydası nedir?
bir mümin ALLAH(C.C)'tan korktugu halde neden bile bile günah isleyebiliyor
Evladınıza bırakacağınız en değerli miras nedir?

Benzer Yazilar

68 Comments

 1. can diyor ki:

  Ya arkadaşlar ras gele nette gezerken konuyu gördüm bende bi yorum yapim bari gerçi açılan konu başlığı eskide olsa…Bana göre alevi diye bi meshep yok Allah namazı farz etmiş ‘müslümana’ meshep ayırmaksazın ama gel gelelim etrafımda tanıdığım yada duyduğum,görüğüm tüm aleviler ne namaz kılar,nede oruç,ne haç,ama gel gelelim biz alevi müslümanıyız diye övünürler kusura bakmasınlar kuranı kerimden bir ayeti inkar etsen Allah korusun inkara girer kafir olursun sorgusus sualsiz tüm ayet ve kuranın emirlerine uymakla hükümlüyüz müslüman olarak peki namaz kılmamak camiye gitmemek,oruç tutmamak töbe haşa resmen inkar kendi kendilerine uydurdukları teee dedelerinin dedeleri evel zaman içinde misale fıkralarla yaşıyoruz gibi örnek…ben anlam veremiyorum….

  [Reply]

 2. Erzurumli diyor ki:

  Sitenizi tebrik ederiz. Yazılarınızda tekil (ben) yerine çoğul (biz) kullanırsanız daha başarılı olacağınızı ümid ediyoruz. Allah gayretinizi artırsın. Hizmetinizi makbul eylesin. Âmin

  [Reply]

 3. emrah diyor ki:

  Alevilerin ibadet ettiği mekanda herkezin birbirinden razı olması gerekir.camide birbirine küs olan insanlar yan yana ibadet ederler bu yanlıştır .küs olanlar birbirleriyle barıştırılmalı ve helallik alınmalıdır.camide on iki imamlar a kesinlikle yer verilmemektedir.aleviler ejladını yok sayan cemaatle birlikte secdeye duramazlar.

  [Reply]

 4. celal orhun diyor ki:

  Müthişsiniz. Ekip olarak mükemmel açıklamalar yapmışsınız. Hele “alevilikte namaz yoktur” sorusuna cevabınız kapak olmuş resmen. Aleviliğin cehri zikir yapan Hz. Ali efendimizi takip edenlerin yolu olduğunu, tasavvufi kapsamda olduğunu, şeriatı olmayanın tarikatının da olamayacağını çok güzel açıklamışsınız. Helal olsun be kardeşim. İşte bilen biri hakikatleri anlatınca sorun kalmıyor. Ben artık alevilere daha doğru bakacağım sayenizde. Ben sünniyim. Günümüzdeki aleviyim diyenlere müslüman diyesim gelmiyordu. Ancak sizin açıklamalarınızı okuyunca, “Aleviler müslüman mıdır” anketinize gönül rahatlığıyla “evet” dedim. Sizi tekrar kutluyorum. Takipçinizim artık.

  [Reply]

Leave a Comment

Daha fazla Alevilik
Alevilerde gusül abdesti var mıdır? alevilerde gusul abdesti

Değerli kardeşim, Elbette alevilikte gusül abdesti vardır. Gusül abdesti, islamın emridir. Alevilerde islamin içinde bir yol,tarikat olduğuna göre elbette gusül...

Kapat