Alevi, sünni ile evlenebilir mi? veya sünni alevi ile evlenebilir mi?

ARKADAŞINA SÖYLE
 • more Alevi, sünni ile evlenebilir mi? veya sünni alevi ile evlenebilir mi?

Hayır; hiçbir sakınca yoktur. Zira dinimiz ehl-i kitap yani Hıristiyan veya Musevi dinlerine mensup kadınlarla evlenmeye dahi müsaade ederken, aynı dinin mensuplarının evlenmesinde her hangi bir sakınca olması söz konusu edilemez. Zaten bu gibi kaygılar dinimizden değil geleneklerden kaynaklanmaktadır

Gelen Aramalar:

ARKADAŞINA SÖYLE
 • more Alevi, sünni ile evlenebilir mi? veya sünni alevi ile evlenebilir mi?

Diğer Yazılar:

Hanifi mezhebinden olan bir erkek alevi bir bayan ile evlenebilir mi?
Bazı alevîler ehl-i sünnete mensup Müslümanları Yezit'in zulmüne taraftar olmakla suçluyorlar. Bu su...
" Gelin Canlar Bir Olalım " ne demektir?
hangi insanlardan kaçmak gerektir? İnsanların tehlikeli olanları hangileridir? Zahire göre hüküm ver...
yaşım küçük ve sünni bir bayanım. Alevi ile kaçsam olur mu?
Eden bulur. ALLAH'ın adaleti
Bir Hiç Uğruna
Kadir Gecesi

Benzer Yazilar

15 Comments

 1. misafir diyor ki:

  Alevilik, kelime mânâsıyla, Hz. Ali’ye (r.a.) mensubiyeti ifade eder. Şah-ı Nakşibend’e bağlı olanlara Nakşî, Abdülkadir Geylani’ye bağlı olanlara Kadirî, Mevlana’ya bağlı olanlara Mevlevî denildiği gibi, Hz. Ali’ye mensup olanlara da Alevî denilir.

  Aslında bütün müslümanlar Hz. Ali’ye bağlıdırlar ve onu canları gibi severler. Onun gittiği yoldan gitmeye çalışırlar. Bununla beraber Alevilik, zamanla belli bir grubun ismi olmuştur. Anadolu Aleviliği, büyük ölçüde Şiilikten etkilenmiş olmakla beraber, Şiilikle arasında hayli farklar da vardır.

  Nakşî ve Kadirî ekollerine mensup Müslümanların dergahları olduğu gibi, Alevilerin de cem evleri vardır. Ancak, cem evi, hiçbir zaman caminin alternatifi olmamalıdır. Bir Nakşî veya Kadirî, dergahta ruhî terbiyesini alıp, ezan okunduğunda ise camiye gittiği gibi, bir Alevi de aynı rahatlıkla camiye gidebilmelidir.

  [Reply]

 2. bekir salihoğlu diyor ki:

  ben hasan kel’in kardeşiyim. benim okuduğum ve bilenlere sorarak öğrendiğim kadarı ile alevilik bir tarkat değil itakadi bir mezheptir. sizin başvurduğunuz kaynaklarda bu nasıl?

  [Reply]

 3. Anonim diyor ki:

  mum söndü ne demktir anlamıyorum nasıl yapılıyor lütfen açıklayın

  [Reply]

 4. admin diyor ki:

  Değerli kardeşim,

  mum söndü yapılmıyor. Mum söndü bir iftiradır. Detaylı açıklama için:

  http://www.sorularlaalevilik.com/index.php/mum-sondu-ne-demektir-mum-sondu-gercegi.html

  Editör
  Sorularla Alevilik

  [Reply]

 5. Anonim diyor ki:

  merhaba ben hanifi mezhebindenim ama erkek arkadasım alevı bız cıddı dusunuyoruz ve ılerde evlenmek ıstıyoruz ama benım aılem korkuyor cunku alevıler dıye bende cok sevıyorum ve napcagımı bılmıorum bu konu hakkında bılgı verırsenız cok sevınırım evlenmemızde bır sakınca varmıdır???

  [Reply]

 6. admin diyor ki:

  Değerli kardeşim,

  Bu yazıyı yorumlarıyla beraber okuyun lütfen.

  http://www.sorularlaalevilik.com/index.php/sunni-bir-hanim-ile-alevi-bir-erkegi-evlendirmek-caiz-midir.html

  Editör
  Sorularla Alevilik

  [Reply]

 7. yusuf yıldırım diyor ki:

  sünnilerle evlenmek sünniye kız vermek düşkünlük değilmidir?

  [Reply]

 8. Düşünceli diyor ki:

  merhaba,

  ben hanifi mezhebindenim ve erkek arkadaşım alevi…ben alevilikle ilgili pek birşey bilmiyorum yalnız ailem alevi birisiyle evlenmeme karşı ve önyargılılar bu konuda ne yapabiliriz bu işin üstesinden nasıl gelebiliriz?

  [Reply]

 9. SABIHA AKSOY diyor ki:

  LUTFA HICH KIM ALEVI SUNNIY DIYA AYRIMGILIK YAPMASIN, HAR KESI ALLAH YARATDI. ALLAH AYRIMGILIK YAPAN INSANI, BILIP BILMADAN KONUSCHAN INSANI, OKI HALA IKI TARAFTA MUSLUMANSA HICH SEVMEZ O HICH DOGRU DEILDIR.BIR INSANIN KALBINDA ALLAH SEVGISI VARSA, IYI BIR INSANSA, NA FARK EDER O INSANIN ALEVI YADA SUNNIY OLDUGUNDAN. ETERKI INSAN OLSUN HAPPIMIZ MUSLUMANIZ ALHAMDURILLAH.LUTFAN HICH OLMASSA MUSLUMANLIGI DAGITMAYALIM ONU YUGALTALIM,ODA ANGAK BIRLIKDAN OLUR.BANIM KIZIMDA BIR ALEVI GANCHLA AVLENIYOR VA CHOK MUTLU ,INSHAALLAH CHOK MUTLU OLURLAR

  [Reply]

 10. SABIHA AKSOY diyor ki:

  EY SAYGIDEYER OKUYUGUM; MUSLUMANLIGI YUGALTALIM ONU DUNYAYA TANITALIM DAHA GUZEL VA DAHA YUGE OLARAK. CHUNKU BIZIM DINIMIZ GUZELLIGI TEMSIL EDER,BIZIM DINIMIZ MUTLULUGU TAMSIL EDER,AYRIMGILIK, KOTULUK, BILIP BILMEDEN INSANLARIN GUNAHINA GIRMAK O HICH MUSLUMANLIGIN TAMELINDA YOK ONA GORE BUTN MUSLUMAN KARDESHLER BIRLIKTA OLALIM LUTFAN HZ MUHAMMETDA BIZIM , HZ ALIDA BIZIM KIMSA INKAR EDEMEZ.LUTFAN KOTULUK YAPAN INSANLARI HICH SEVINDIRMIYELIM.

  [Reply]

 11. ali can diyor ki:

  İslamın şartlarını kabul eden herkes ile evlenilir. Fakat şunu söylemekte yarar var bende aleviyim kız arkadaşım sunni ve ailesi bana vermiyor islam açısından bir sakınca yokken insanlar problem yapıyor. Bu evlilikte insanlar önemli düşünceleride yoksa müslümanın müslümanla evlenmesinde bir sakınca yok

  [Reply]

 12. düşünceli diyor ki:

  alican aynı durum benim içinde geçerli.. peki buna sen nasıl bir sonuç bulabildin kızın ailesi kabul etmiyor ne yapmayı planlıyorsun?

  [Reply]

 13. düşünceli diyor ki:

  Merhaba, ben daha önceki yazdığım yazıdan beridir alevi olan sevgilimle 10 aydır birlikteyim..Başlarda kafama çok takmıştım bu mevzuyu en başından beri ailemin bunu kabullenmeyeceğini hatta belki babamın beni evlatlıktan bile reddedebileceğini biliyordum. Onunla ilişkimize başladığımızda ben hep imkansız diyordum o da bana imkansız diye bişey yoktur diyordu. İlk aylar hep onu tanımamla geçmişti… karakterini bilmek anlaşabilmek benim için daha önemli. Şimdi o beni gerçekten seviyor bende onu.. onun yanındayken mutluyum ve huzurluyum.. bence su durumda bu daha önemli..Hayırlısıyla evlenmeyi düşünüyoruz..Babamın bu durumdan hala haberi yok..Hala kara kara düşünüyorum. Bir taraftan benim mutluluğum diğer taraftan ailemin isteksizliği ve beni ayırmaya çalışmaları olacak.. Bu durumda ne yapabilirim 10 ay geçti ama hala bu soru işareti var aklımda. Ne yapmalıyım?

  [Reply]

 14. Kerem Alkış diyor ki:

  Selamunaleyküm arkadaşlar ve admin. Ben sizden bi konu hakkında fikir almak istiyorum. Ben Sünniyim ve Şafii meshebine mahsus bi insanım. Sevdiğim kız ise Alevi cidden onu cok seviyorum ve belkide onun için canımı bile veririm. Onunla ileriye dönük bircok planımız var 1 senedir birlikteyiz ve bu ileriye dönük hayallerin ilk adımınıda Kendi Annemle tanıştırarak attık. Fakat kaygılarım Onun ailesi için gecerli cünkü Aleviler sünnilere kızlarını hiçbi şekilde vermiyolar. Kendim bi umut olsun diye kız arkadaşıma ”akrabalarından sünni ile evlenen var mı ?” diye herhangi bi örnek vermesini istiyorum ama hep Alevilerle evlenmişler. Ayriyetten sevdiğim kızın ailesi sizin gibi düşünenlerden değil. NE oruç tutar ne namaz kılarlar. İnkar ederler mi bilmem ama şu ramazan ayında oruçla alakaları bile yoktur . Benm ailem ise muhafazakardır ama ırk meshep ayrımı yapmazlar ki Annemlede tanıştırdım. Bi akıl verin ne yapmam lazım sonu olsun istemiyorum bu sevdanın ama aramızdaki engeller nasıl aşılır ??

  [Reply]

Leave a Comment