alevi olmak için şartlar nelerdir? alevi olma şartları nelerdir?

Bana aleviliği seçmek istiyorum dediğimde alevi olunmaz alevilik babadan oğula geçer dendi. Bu doğrumudur?

 

Değerli kardeşim,

Ne yazıkki aleviliği kaynaklarından bilen kişi az ve bunu öğreten çok daha az. Bu sitede kaynaklarından sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

alevilik tanımı içerisinde 4 kapı 40 makam vardır. 4 kapı, şeriat, tarikat, marifet, hakikat. Şeriat kapısını yapan ve tarikat kapısı için bilgili bir dedeye bağlanan kişi alevi olmak için en az şartları yerine getirmiş olur. Tarikat kapısı için Makalat ve diğer Hacı Bektaş hazretlerinin kitaplarını, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal gibi pir’lerin nefeslerini tavsiye ederiz.

 

4 kapı 40 makam hakkında detaylı bilgi için;

 4 kapı 40 makam nedir

seriat tarikat marifet hakikat nedir islamiyet ve muslumanlikla iliskisi nedir

seriat ve tarikat nedir arasindaki farklari nasil anlamaliyiz

83 Comments

 1. dost diyor ki:

  İçtenliğinizden ötürü sizi kutlarım. Ayrıca bizim tarafında sizinkinden bir farkı yok.
  Ne yazıkki cehalet ve samimiyetsizlik sebebiyle düştüğümüz bu halden ancak bilinçlenmek ve ihlasla çıkabiliriz.
  Saygılarımla…

 2. Ozge diyor ki:

  Arkadaslar hic kimse alevi olamaz alevilik baba ve anne soyundan gelmedir mesala ben bir alevi vatandasiyim babam tunceli ovacikli annemde ayni olmak uzere ikiside dersimliler ben anam ve babamdan alevi geldim bu dunyaya hic bir kimsenin annesi ve babasi alevi degilse kendiside alevi degildir zorunlulukla alevi olmak zorunda degilsiniz sizlerin veya bir baskasinin ailesi. Turk sunnisi vardir arap sunnisi vardir aranizda. Alevi dinimizi secmeniz buyuk bir sacmadir ailenizin dini neyse sizde o dindensiniz iyi gunler arkadaslar

 3. Ozge diyor ki:

  Degerli arkadaslar. Alevilik dinimizde zaza alevisi ve kurt alevisi. İran ermeni. Alevisi. Vardir bu dinler cok tarihden kalmadir.

 4. Ozge diyor ki:

  Hic kimse alevi olmaya calisamaz bir cocuk anadan babadan alevi dogurulur mantik burada !!!

 5. Ozge diyor ki:

  Sunnilerin ibadethanesi cami ve. Alevilerin. İbadethanesi cemevlerini biraraya getiren insanlara yaziyorum. Utansinlar biraz boyle birsey nasil yapabilirler rezalet bu durup dururken savas cikarmak icin boyle bir yola basvuruyorlar rezil bir toplumdami yasiyoruz bilemiyorum eskide bu yasanan pis olayi kimler yapti cok iyi bilir onlar 1.corum katliami 2.sivas madimak katliami 3.dersim katliami birde durmadan yetmedi cemevi ibadethanelerimize zararmi veriyorsunuz utanmazlar akp partisi basbakani recep tayyip erdogan hayatimizi zehir etti durmadan taksim projesiyle ugrasti o yolun yapilmasi icin bahane aradi istanbul taksim meydaninda yetmedi birde bu eksik degil zaten doga katliamina geldi bu sefer tayyip bey birde polislere gizli emir verip polisler durmadan kac gundur genclerimize biber gazi sikip durdu polislerin birde yapmadigi kalmadi zaten o eylemde kac genc oldurduler onlar hem polis katil hemde recep tayyip erdogan simdi konusmayi biraksin alevi vatandaslarimizi rahat biraksin az laf sokup dursun az konussun biraz birazda chp partisi uyeleri konussun sayin basbakanimiz kemal kilicdaroglu konussun yeter artik yeterr ulkeyi mahvettin genclerimizi mahvettin sus artik sus. İyi bir anlasma yapacaksa memleketi rizeye gitsin orda yasasin ev alsin kendine orda cunku kendisi istanbula uyum saglamiyor ayrimcilik ve boluculuk yapiyor bu ulkede alevi vatandaslarimizi rahat birak artik yeter bizimle ugrasmayi kes git kendine baska bir yer bul katillerle isimiz olmaz bizim adam olduk adam gibi yolumuza devam edicez.

 6. Ozge diyor ki:

  Cami ibadethanesi ile cemevleri ibadethanesini birlestirmelerini istemiyoruz karsiyiz !!!

 7. Ozge diyor ki:

  Birde ulkeyi dindarlastirmaya calisiyor.

 8. ali baba diyor ki:

  sevgili arkadaşlar boş laflarla kendinizi avutmayın alevilik de bir söz vardır YA ALLAH YA MUHAMMET YA ALİ kimsenin aliyi peygamber görmesi yokdur damadından siyde amca cocugudur ve ve borcu olarak hz aliyi büyütmüşdür cünkü amcasıda onu büyütdü

Leave a Comment