muharrem orucu nedir? 12 imam orucu nedir? Bu orucu tutmak farz mıdır?

ARKADAŞINA SÖYLE
 • more muharrem orucu nedir? 12 imam orucu nedir? Bu orucu tutmak farz mıdır?

Bu soruya sıhhatli cevap verebilmek için evvelâ orucun tarifini yapmak lâzım. Oruç, imsak vaktinden akşam ezanına kadar yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmak gibi nefsanî şeylerden ve orucu bozan hallerden uzak durmaktır. Orucun elbette çeşitleri vardır; Ramazan ayında tutulan oruç Alevî olsun, Sünnî olsun her Müslümana farzdır. Bayram günleri gibi oruç tutmanın haram olduğu özel vakitlerin dışında tutulan oruçlar ise nafiledir; terkinde azap olmamakla birlikte, tutulduğu takdirde pek çok sevap kazanılır.

Muharrem ayının ilk on iki gününde tutulan “On iki imam orucu” ise Kerbela çölünde şehit edilen Hz. Hüseyin (r.a.) ile on iki imama saygı, bağlılık ve anılarını canlı tutmak gibi hikmetler için tutulur. Kur’an nazil olduktan, Peygamberimiz (a.s.m.) vefat ettikten sonra, dine yeni bir hüküm ilave edilemeyeceği için on iki imam orucunun farz olduğunu iddia etmek doğru değildir. Zira gerek on iki imamın gelmesi ve gerekse Hz. Hüseyin’in şehadeti, din tamamlandıktan sonra vuku bulmuştur.

Hem Alevîler, hem de Sünnîler din olarak İslâm’ı seçmişler, İslâmiyet’e mensup olmuşlardır; öyleyse birinin farz dediğini ötekinin inkar etmesi mümkün değildir. Ramazan orucu, Kur’an’ın hükmüyle sabittir ki farzdır. On iki iman orucu ise alevilik yolunda, tarikatında olanlar için bir nevi farzdır(emir), islama göre nafile ibadettir. Diğer bir ifadeyle şeriattan geçmiş ve tarikat makamına çıkmış talipler için, tarikat makamında farzdır(emirdir), şeriat makamında olan için nafile ibadettir. On iki imam orucu, orucun gerekli şartlarına uyulmak kaydıyla ve nafile oruca niyet edilerek tutulursa oruç sevabını kazandırır. Yoksa sırf Hz. Hüseyin’in acısını paylaşmak, on iki imamın hatırasını yâd etmek için oruca niyet edilse Allah için olmaz. Elbette bu oruçta bu manalar da tefekkür edilebilir fakat asıl gaye Allah rızasıdır.

Biz alevilerin “ramazan orucu ve 12 imam orucu bizimdir” demeleri gerekir. Ama bazı alevilerin sünnilere inat ile “bu da bizim orucumuzdur” demeleri doğru değildir. İslamiyet ve bu vatan içine fitne sokmak isteyen islam düşmanlarının kurduğu tuzaktan başka birşey değildir.

Gelen Aramalar:

ARKADAŞINA SÖYLE
 • more muharrem orucu nedir? 12 imam orucu nedir? Bu orucu tutmak farz mıdır?

Diğer Yazılar:

Alevilikte aya bakıp dua etmek var mıdır?
Ya Rahman!
Ya Müheymin!
Dua Ümidimdir
Dua Hikayeleri : Cenneti Taşıyan Adam
Seyr-u sülûk ne demektir?
Madem alevilikte 5 vakit namaz var,madem ki Cemevi alevilerin ibadet yeri, o zaman neden cemevlerind...
Oruç Nedir? Oruç Niçin Tutulur? Oruç Nasıl Tutulmalıdır? Oruç'un hikmetleri? alevilikte Orucun Çeşit...

Benzer Yazilar

25 Comments

 1. mustafa hurma diyor ki:

  Alevi Sünni Kardeştir.

  [Reply]

 2. İSA KARAKAŞ diyor ki:

  Merhaba Canlar,

  Artık şunu iyi bilmeli ve iyi düşünmeliyiz ki biz düşlünebilen, yorumlayabilen ve sonuca ulaşabilen bir varlığız. Bu olgu içinde şunu iyi bilmeliyiz ki insanların ve toplumların üzerine oynanan oyunlar hep bir amaç uğruna yapılmıştır. Şimdi biz Müslüman alemi üzerinde oynanan Haclı düşüncelerine alet olmuş bir meshep içinde iki ayrı grubun üzerlerine atılan nifak tohumlarını temizlemek adına gerek sokakta gerekse kalemlerimizle medyada yapmış olduğumuz çatışmalar sadece bu güzel toplumu yıpratıyor. Artık yeter! ne biz alevi toplumu nede sünni toplumu unutmasın ki hepimiz bir tarlanın aynı cins ekinleriyiz. Biz bizden önce inandığımız kişilere göre hareket etmeli ve onlara inanmalıyız. Bu nifak tohumu eken çiftçilere deeğil. Bizim İnanmamız gereken kişiler Peygamberimiz, Amcasının oğlu ve damadı bizim toplumumuzun mihenk taşı Ali ve Kuran-ı Kerim dir. Siz biz kavgaları bitsin artık. Tabii ki her iki toplum da namaz kılar. Her iki toplum da oruç tutar. Her iki toplumda Hacca gider. Yaptıkları ibadetler de şekilleride aynıdır. Çünkü aynıları emredilmiş ve Büyüklerimiz tarafından bu şekilde yapılmıştır. Onlar yaptılar… Sizler kim ve ne adına bu toplumları yüz yıllar boyunca birbirine düşürüyorsunuz. Utanın Utanın Utanın Artık YETER!

  [Reply]

 3. gaye polat diyor ki:

  ilk defa bi alevilik formunda bu kadar mantıklı bir açıklama gördümi helal olsun diyorum. o kadar çok yazı okudumki. yok biz namaz kılmayız , yok biz 2 tas 3 tas diye sayılarla abdest almayız , yok biz ramazan orucu tutmayız diye. ama burda tamda olması gerektiği gibi olmuş. bir alevi olarak yazıya bayıldım.

  [Reply]

 4. Elam58 diyor ki:

  Mrb canlar
  Bu sayfayi gercekten herkeze tavsiye ederim
  Cok dogru ve cok mantikli
  Bizim aleviler sanki baska din den mişiz gibi ayrimcilik yapiyor
  Bu ayrimciligi ilk basta bizim insanlarimiz yapiyor
  Benim cok mutlu oldugum sevgilim sünni ve ben hic bir konuda fark göremiyorum ve birlkte gelecegimize bakiyoruz
  Kitabimiz ayni allahimiz ayni dualarimiz ayni peygamberimiz ayni
  Bi boynumuzdaki zülfikar kiliciyla farkli mi oluyoruz…hayir
  Helal olsun devam
  Saygilarimla

  [Reply]

 5. Türker diyor ki:

  Admin kardeşim, bir sorum da alevilerin oruçları gece 12 de başlar ve su içilmez çay ayran içilir ama su içilmez. Bu malumatı nerden almışlar kerbela’da su verilmemiş diye su içmezler ama ibadetimizi Allah rızası için mi yapıyoruz yoksa insanlar için mi? Kerbela’da çok eziyetler çekilmiş doğrudur onlar için üzülmemiz gerekir ama ibadet dediğimiz şey Yaratan için yapılır ve Yaratan’ın bizden istediği şekilde yapılır.

  [Reply]

Leave a Comment

Daha fazla İslam
Türkçe ibadet edilebilir mi, örneğin namaz sûrelerini Türkçe okusak olmaz mı?

Öncelikle ibadetten kastın ne olduğunu ifade etmek lâzım. Eğer kişi dua edecekse bunu ana dilinde yapmasında hiçbir beis yoktur. Yalnız...

Kapat